Modlitwa wiernych: 1. O Ty, która najbardziej ze wszystkich ludzi by³a¶ oddana Duchowi Przenaj¶wiêtszemu, pomó¿ Ko¶cio³owi Twojego Syna trwaæ w tym samym oddaniu, aby na wszystkich ludzi móg³ przelewaæ niewys³owione dobra Stworzenia, Odkupienia i U¶wiêcenia, dla wyzwolenia ca³ego stworzenia (por. Rz 8, 21). O ty, która by³a¶ z Ko¶cio³em u pocz±tków jego pos³annictwa, wypraszaj mu, aby id±c na ca³y ¶wiat, stale naucza³ wszystkie narody i g³osi³ Ewangeliê wszelkiemu stworzeniu. Niech s³owo Bo¿ej Prawdy i duch Mi³o¶ci znajduje przystêp do ludzkich serc, które przecie¿ bez tej Prawdy i tej Mi³o¶ci nie mog± ¿yæ pe³ni± ¿ycia.[1] Módlmy siê za Ko¶ció³ ¶wiêty, aby id±c na ca³y ¶wiat, nieustannie naucza³ wszystkie narody i g³osi³ Ewangeliê wszelkiemu stworzeniu. 2. O Ty, która poprzez tajemnicê Twojej szczególnej ¶wiêto¶ci, wolna od wszelkiej zmazy od chwili Poczêcia, szczególnie g³êboko odczuwasz, jak „ca³e stworzenie a¿ dot±d jêczy i wzdycha w bólach rodzenia" (Rz 8, 22), „poddane marno¶ci" (Rz 8, 20), „w nadziei, ¿e równie¿ i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia" (Rz 8, 21), przyczyniaj siê bez ustanku do ‘objawienia siê synów Bo¿ych" (Rz 8, 19), którego „ca³e stworzenie z upragnieniem oczekuje" (Rz 8, 19), aby „uczestniczyæ w ich wolno¶ci i chwale" (Rz 8, 21).[2] Módlmy siê za papie¿a, biskupów i kap³anów, aby ca³e swoje kap³añskie ¿ycie zawierzyli Maryi i uciekali siê do Niej w ka¿dej potrzebie.
3. O Matko Jezusowa, która w niebie doznajesz ju¿ chwa³y co do cia³a i duszy, bêd±c obrazem i pocz±tkiem Ko¶cio³a maj±cego osi±gn±æ pe³nie w przysz³ym wieku, tu, na ziemi, póki nie nadejdzie dzieñ Pañski (por. 2 P 3, 10)" (KK 68), nie przestawaj „przy¶wiecaæ Ludowi Bo¿emu pielgrzymuj±cemu jako znak pewnej nadziei i pociechy" (KK 68).[3] Módlmy siê za Ksiêdza Piotra, aby Naj¶wiêtsza Maryja Panna otacza³a Go swoj± matczyn± opiek± i by³a Jego przewodniczk± na drodze wiernego wype³niania woli Bo¿ej. 4. O Matko ludzi i Matko ludów! Tobie s± znane wszystkie ich cierpienia i nadzieje. Ty czujesz po macierzyñsku wszystkie zmagania pomiêdzy dobrem i z³em, ¶wiat³o¶ci± i ciemno¶ci±, jakie wstrz±saj± ¶wiatem - przyjmij nasze wo³anie skierowane w Duchu Przenaj¶wiêtszym wprost do Twojego Serca i ogarnij mi³o¶ci± Matki i S³u¿ebnicy tych, którzy najbardziej na to czekaj± - a zarazem tych, na których zawierzenie Ty równie¿ czekasz szczególnie. We¼ w swoj± macierzyñsk± opiekê ca³± rodzinê ludzk±, któr± z ¿arliwo¶ci± Tobie, o Matko, zawierzamy. Niech dla nas wszystkich przybli¿y siê czas pokoju i wolno¶ci, czas prawdy, sprawiedliwo¶ci i nadziei.[4] Módlmy siê, aby Naj¶wiêtsza Maryja Panna ogarnê³a nas swoj± mi³o¶ci± i pomog³a przetrwaæ wszelkie zmagania pomiêdzy dobrem i z³em, ¶wiat³o¶ci± i ciemno¶ci±. 5. O Ty, która tak g³êboko i po macierzyñsku zwi±zana jeste¶ z Ko¶cio³em, wyprzedzaj±c na drogach wiary, nadziei i mi³o¶ci ca³y Lud Bo¿y, ogarnij wszystkich ludzi, którzy znajduj± siê w drodze, pielgrzymuj±c przez ¿ycie doczesne do wiecznych Bo¿ych przeznaczeñ, t± mi³o¶ci±, jak± w Twoje serce przela³ z wysoko¶ci krzy¿a sam Boski Odkupiciel - Twój Syn. B±d¼ Matk± wszystkich naszych ziemskich dróg, nawet gdy wiod± poprzez manowce, aby¶my wszyscy odnale¼li siê w koñcu w tej wielkiej wspólnocie, któr± Twój Syn nazwa³ swoj± Owczarni±, oddaj±c za ni± swe ¿ycie jak Dobry Pasterz.[5] Módlmy siê za wszystkich, którzy zeszli z drogi prowadz±cej do Boga, aby Maryja ogarnê³a ich swoj± mi³o¶ci± i na powrót skierowa³a ich kroki na w³a¶ciw± drogê. 6. Duchu ¦wiêty Bo¿e, który z Ojcem i Synem odbierasz chwa³ê i cze¶æ! Przyjmij wszystkie te s³owa pokornego zawierzenia skierowane do Ciebie w Sercu Maryi z Nazaretu, Twojej Oblubienicy, Matki Odkupiciela, któr± Ko¶ció³ nazywa równie¿ sw± Matk±, gdy pocz±wszy od Wieczernika Piêædziesi±tnicy uczy siê od Niej swego w³asnego macierzyñskiego powo³ania! Przyjmij te s³owa pielgrzymuj±cego Ko¶cio³a, wypowiedziane w¶ród trudów i rado¶ci, w¶ród obaw i nadziei - s³owa, które s± wyrazem ufnego i pokornego zawierzenia: s³owa, w których Ko¶ció³, oddany Tobie, Duchu Ojca i Syna, w Wieczerniku Piêædziesi±tnicy na zawsze nie przestaje powtarzaæ wraz z Tob± do swego Boskiego Oblubieñca: Przyjd¼! „Duch i Oblubienica mówi± do Pana Jezusa: «Przyjd¼!»" (por. Ap 22, 17).[6] Módlmy siê za nas samych, aby¶my z wielk± ufno¶ci± i pokor± zawierzyli nas i ca³e nasze ¿ycie Duchowi ¦wiêtemu. Komentarz przed Komuni± ¦wiêt±:
Przebij, najs³odszy Panie, Jezu, skryto¶ci wnêtrza duszy mojej s³odk± i zbawienn± strza³± prawdziwej, pogodnej i na wzór apostolski ¶wiêtej, mi³o¶ci ku Tobie, aby dusza moja têskni³a tylko do Ciebie i twoj± tylko gorza³a mi³o¶ci±, Ciebie po¿±da³a, omdlewa³a w przedsieniach twoich, pragnê³a umrzeæ i byæ z Tob±. Spraw, niechaj dusza moja ³aknie Ciebie, Chleba Anielskiego, pokarmu dusz ¶wiêtych, chleba naszego powszedniego, nadistotnego, maj±cego w sobie wszelk± s³odko¶æ, wszelkie smaki i wszelk± rozkosz s³odko¶ci.[7] Komentarz po Komunii ¦wiêtej I: Niechaj Ciebie, w którego Anieli pragn± bez koñca siê wpatrywaæ, zawsze po¿±da serce moje, niech siê Tob± nasyca i niechaj s³odycz± twoj± nape³ni siê wnêtrze duszy mojej. Niech serce moje zawsze pragnie Ciebie, ¼ród³a ¿ycia, krynicy m±dro¶ci i wiedzy, ¼ród³a wiekuistej jasno¶ci, strumienia rozkoszy, obfito¶ci domu Bo¿ego: niech siê o Ciebie ubiega, chlubi, Ciebie szuka i znajdzie, do Ciebie d±¿y i dojdzie do Ciebie; o Tobie niech rozmy¶la, o Tobie mówi i wszystko niech czyni na chwa³ê i cze¶æ Imienia twego z mi³o¶ci± i rozkosz±, z ochot± i gor±co¶ci±, z wytrwa³o¶ci± a¿ do koñca.[8] Komentarz po Komunii ¦wiêtej II: Ty sam wy³±cznie b±d¼ zawsze nadziej± moj±, ufaniem ca³ym, bogactwem moim, rozkosz± moj±, rado¶ci±, odpocznieniem i uciszeniem moim, pokojem moim, s³odko¶ci± moj±, wonno¶ci± moj±, pokarmem i pokrzepieniem moim, ucieczk± i pomoc± moj±, m±dro¶ci± moj±, cz±stk± moj±, dziedzictwem moim, skarbem, w którym niech bêdzie zawsze mocno utwierdzone i nieporuszenie wro¶niête serce i my¶l moj±. Amen.[9] Komentarz po Komunii ¦wiêtej III:
O Serce Jezusa, Ty da³e¶ przebiæ siê w³óczni± aby pokazaæ mi nadmiar Twojej mi³o¶ci i aby staæ siê mieszkaniem mojej duszy. Jezu, poprzez ranê w Twoim otwartym boku, wprowad¼ jak najprêdzej moj± duszê w tajemnicê Twego najmilszego i umi³owanego Serca, aby zosta³a oczyszczona, upiêkszona, aby rozp³omieni³a siê Twoj± mi³o¶ci± i my¶la³a tylko o tym, by kochaæ Ciebie, mój ukrzy¿owany Bo¿e.[10] [1] ¦w. Jan Pawe³ II, Z aktu zawierzenia ¶wiatu Niepokalanemu Sercu Maryi, Zes³anie Ducha ¦wiêtego, 7 czerwca 1981 r. (po zamachu 13 maja), w: http://www.rozaniec.eu/index.php?m=RosarySites&a=ShowRosarySiteArticle&rsa_id=135&rs_id=11. [2] Tam¿e. [3] Tam¿e. [4] Tam¿e. [5] Tam¿e. [6] Tam¿e. [7] ¦w. Bonawentura, w: https://swieciblogoslawieniswieci.blogspot.com/. [8] Tam¿e. [9] Tam¿e. [10] Tam¿e. Powrót |